Dyski HDD w monitoringu

dyski do monitoringu

Powszechność systemów kamer monitorujących naszą aktywność na każdym niemal kroku, wymusiła na producentach dysków twardych przystosowanie ich produktów do wymagań technicznych koniecznych do funkcjonowania monitoringu. W przeciwieństwie do tradycyjnych zastosowań dysków, rejestratory wymagają ustawicznej gotowości dysku do zapisu danych, dwadzieścia cztery godziny na dobę, gdzie około 90% czasu do zapis danych, a pozostałe 10% to odczyt danych.

Dyski do kamer monitoringu

dyski do monitoringuDyski te zbudowane są z trwalszych materiałów przystosowanych do dużych obciążeń, mają również zwiększoną tolerancję na pracę w wyższej temperaturze. Oprogramowanie dysku przeznaczonego do współpracy z systemem monitorującym różni się nieco również, kładąc większy nacisk na priorytet prędkości zapisu ciągłego strumienia danych i tolerujące zapis krótkiej sekwencji błędnego kodu. W tradycyjnych przeznaczeniach dysk spowolnił by prędkość zapisu, aby przeanalizować błędne dane, co w przypadku rejestratorów, spowodowało by opóźnienia w zapisie i kolejkowanie danych, a w konsekwencji awarię dysku lub utratę przesyłanego materiału. Najczęściej używane są dyski oparte na technologii zapisu danych na nośniku magnetycznym, co jest spowodowane głównie niską ceną zakupu. Dyski oparte na technologii flash mogą pochwalić się znacznie szybszą prędkością zapisu/odczytu, ale mają mniejsze pojemności i są wielokrotnie droższe.

dyski do monitoringuZapis strumieni video, w rozbudowanych systemach monitorujących z wielu źródeł jednocześnie, sprawia że odpowiednie dyski do monitoringu to konieczność, bez której system nie będzie spełniał swojej funkcji. Zastosowanie dysku HDD lub SSD zamontowanych w komputerach domowego użytku może się sprawdzić w przypadku domowej kamery zainstalowanej w pokoju dziecka, lub małej kamerki monitorującej drzwi wejściowe, jednak w profesjonalnym systemie rejestrującym szybko spowodowało by to problemy i awarię systemu. Zwłaszcza systemy monitorujące składające się z kilkudziesięciu lub kilkuset kamer, jak te stosowane przez samorządy w miejscach publicznych lub wielkie zakłady przemysłowe, muszą mieć zagwarantowaną ciągłość zapisu strumieni danych i szybkiego dostępu do nich.

Powszechność zastosowania w monitoringu dysków opartych o technologię zapisu informacji na nośniku magnetycznym, wymusiła niejako ich dalszy rozwój i przywróciła do łask technologię, której wielu przepowiadało rychły koniec, związany z dynamicznym rozwojem dysków SSD opartych na technologii flash. Dobre właściwości użytkowe, duża pojemność i bezkonkurencyjnie niskie koszty produkcji nie wieszczą szybkiego odejścia dysków HDD do lamusa.

Dyski HDD w monitoringu
Przewiń do góry