Odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive

Każde urządzenie której jest nośnikiem pamięci może ulec uszkodzeniu. Niezależnie od tego czy jest to błąd człowieka czy nieszczęśliwy wypadek. W takim wypadku wiele osób zadaje sobie pytanie czy samemu można odzyskać dane? W wielu przypadkach jest to możliwe jednak czasami takie odzyskiwanie trzeba powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która posiada przystosowany do tego sprzęt oraz programy.

Dane zawsze można odzyskać

jak odzyskać dane z pendriveNależy zacząć od tego, że wszelkie uszkodzenia nośników pamięci można podzielić na trzy podstawowe grupy: Uszkodzenia logiczne, elektroniczne i mechaniczne. Zatem jak odzyskać dane z pendrive uszkodzonego w każdy z tych sposobów? Jak powszechnie wiadomo pendrive jest urządzeniem przeznaczonym do przechowywania danych. Z tego powodu urządzenie to posiada system plików, które mogą ulec uszkodzeniu. Zatem jeśli pliki na pendrive zostały usunięte, urządzenie zostało sformatowane, lub dostęp do plików został zablokowany przez znajdujące się na urządzeniu wirusy. W takim przypadku jeśli usunięte dane nie zostały w żaden sposób nadpisane odzyskanie danych z nośnika jest bardzo proste wystarczy w takim przypadku użyć jednego z dostępnych programów przeznaczonych do tego typy zadań. Szanse komplikują się w momencie gdy dane zostały usunięte lub nośnik sformatowany a następnie używany był do zapisywania innych plików. Jeśli jednak jeśli jednak pliki które miałyby zostać odzyskane nie zostały nadpisane ich odzyskanie jest możliwe.

jak odzyskać dane z pendriveDużo bardziej utrudnione jest odzyskiwanie danych z nośników uszkodzonych w sposób elektroniczny. Uszkodzenia takie najczęściej powstają w wyniki wady fabrycznej. Najczęściej spotykanym uszkodzeniem jest uszkodzenie pamięci flash. W takim przypadku niezbędnym zabiegiem jest wymontowanie za pomocą lutownicy kości pamięci, następnie odczytuje się je w specjalnym programatorze, a na samym końcu scala się odczytane dane w jeden obraz. Teko typu odzyskiwanie danych wymaga posiadania specjalnego sprzętu. Najczęstszymi uszkodzeniami są uszkodzenia mechaniczne w przypadku pendrive jest to najczęściej uszkodzenie wtyków gniazda USB. W tym przypadku odzyskanie danych również jest możliwe, ale zależy głównie od stopnia uszkodzenia nośnika pamięci. Zatem jeśli będziemy zastanawiać się jak odzyskać dane z pendrive uszkodzonego w któryś z wyżej opisanych sposobów warto zweryfikować typ uszkodzenia i potem podejmować odpowiednie kroki.

Jeśli dane zostały tylko usunięte a na urządzeniu nie było nic zapisywane warto spróbować odzyskać takie dane przy pomocy programów, które są bardzo proste w obsłudze jeśli natomiast pendrive został uszkodzony odzyskiwanie danych należy zlecić profesjonalnej firmie.

Zamknij Menu